تفاوت وان و جکوزی در چیست؟

تفاوت وان و جکوزی

تفاوت وان و جکوزی

در این مقاله به تفاوت وان و جکوزی می پردازیم. لذت استفاده از وان آبگرم و جکوزی بر کسی پوشیده نیست. زمانی که پوست در تماس با آبگرم قرار می گیرد و فشار آب سبب ماساژ ملایم و لذت بخش می شود. احتمالا برای شما هم سوال شده تفاوت وان و جکوزی چیست؟ آیا تفاوت زیادی دارند؟ و یا نه یکی هستند و فقط اسمشان متفاوت است؟ هر کدام به یک استخر آب گرم اشاره دارند که معمولا فضایی چند نفره است.

که گاها شامل تجهیزات و لوازم جانبی است مانند جت، پمپ تصفیه و… . تفاوت وان و جکوزی بیشتر به مکان و کاربرد خاص هر یک خلاصه می شوند. در ابتدا بهتر است بدانیم جکوزی چیست؟ وان چیست؟ و در نهایت به بررسی تفاوت آن ها می پردازیم.

وان چیست؟

جکوزی یک وان بزرگ از آب گرم است که مردم اغلب برای استراحت، آب درمانی یا صرفاً برای تفریح از آن استفاده می کنند. اصطلاح وان آب گرم یک اصطلاح عمومی است که به هر وان که آب گرم داشته باشد گفته می شود.

وان آب گرم می تواند تجهیزات جانبی داشته باشد و یا حتی نداشته باشد. جکوزی ها از نظر اندازه بزرگ هستند و برخلاف وان های معمولی برای استفاده همزمان چند نفر در نظر گرفته شده است. به طور معمول، جکوزی ها در فضای باز، پاسیو یا حیاط خلوت قرار می گیرند، اما نصب آنها در داخل خانه هم امکان پذیر است. وان های آب گرم معمولا در بالای زمین قرار دارند.
طراحی وان های آبگرم می تواند ساده یا پیچیده باشد، اما همه مدل ها معمولاً از یک پوسته اکریلیک ساخته می شوند که آب گرم شده را در خود نگه می دارد. یکی از موارد تفاوت وان و جکوزی در این است که جکوزی ها ویژگی های خاص و مستقلی دارند. مثلا دارای کنترل های لوله کشی و الکتریکی خاص خود هستند.


تاریخچه جکوزی

مردم گاهی اوقات به اشتباه به هر نوع جکوزی یا آبگرم، جکوزی می گویند. اما همانطور که کلینکس یک نام تجاری برای دستمال کاغذی است، جکوزی در واقع یک نام تجاری برای وان ها خاص و سایر تجهیزات آبگرم است. در سال 1956، برادران جکوزی برای آب درمانی را با اختراع یک پمپ زیر آب ایجاد کردند که بیماران مبتلا به آرتریت می توانستند از آن برای تسکین درد استفاده کنند.

یک دهه بعد، جکوزی اولین حوضچه آب چرخان جهان را ایجاد کرد. یک دهه بعد، این شرکت وان های بزرگ، سرپوشیده و جت دار را اختراع کرد که می توانست چندین نفر را در خود جای دهد.
کسانی که از ورم مفاصل و درد مفاصل رنج می برند تنها کسانی نیستند که از وان جکوزی لذت می برند؛ به جرات می توان گفت که همه از غوطه ور شدن خوب در وان جکوزی لذت می برند و به آرامش می رسند.

جکوزی چیست؟

جکوزی در واقع محیط بسته حوضچه مانندی است که آب موجود در آن فضا جهت ماساژ دادن عضله‌های مختلف بدن با فشار زیاد توسط پمپ‌های قوی از طریق لوله‌‌های تعبیه شده در قسمت های مختلف دیواره به داخل حوضچه رانده می شود.
معمولاً جکوزی ها در هتل ها و استخر وجود دارند. که می توانید از آن استفاده کنید و لذت ببرید. شاید شما جزو آن دسته از افراد باشید که وقت رفتن به استخر و جکوزی را نداشته باشید یا نخواهید از یک جکوزی عمومی استفاده کنید؛ در اینصورت جکوزی خانگی گزینه مناسبی برای شماست. با خرید یک جکوزی برای خانه خود، یک فضای لذت بخش و آرامش بخش در خانه تان خواهید داشت. شما می توانید با توجه به فضایی که دارید و یا می خواهید نصب کنید، جکوزی های متنوعی را تهیه کنید.

ویژگی جکوزی

از جمله امکاناتی که اغلب جکوزی ها دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
صندلی های ویژه و تکیه های سر کوسن دار
تجهیزات روشنایی چون چراغ های LED
حسگرها و سنسورهای الکترونیکی
جت های ماساژور
در کشور ما این نوع محصولات غالباً با همان نام تجاری جکوزی و گاهی هم با نام‌‌‌‌‌هایی چون حوض آب چرخان یا وان آب گرم چرخان شناخته می‌شوند. از جکوزی برای ماساژ آبی به منظور رفع خستگی و تسکین دردها استفاده می شود. زمانیکه کاربران در جکوزی قرار میگیرند، جریان آب متناوب و پرفشار موجود در جکوزی عضلات را ماساژ می دهد.
عملکرد پمپ تصفیه جکوزی ها مشابه پمپ تصفیه استخرها می باشد. پمپ تصفیه آب را از کف جکوزی گرفته و پس از عبور از صافی ها به پمپ جت منتقل می شود. پمپ جت آب تصفیه شده را از طریق نازل های تعبیه شده در دیواره جکوزی با هوا مخلوط شده و با فشار وارد جکوزی می شود.
برای استفاده از جکوزی باید نکات مهمی در نظر گرفته شود. چرا که آلودگی های جکوزی چندین برابر استخر است. همچنین به سبب محیط گرمی که جکوزی دارد، بستری برا رشد میکروارگانیسم هاست. بنابراین تصفیه یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب سونا است. تمام ویژگی های گفته شده از جمله تفاوت وان و جکوزی است.

اسپا چیست؟

اسپاها مشابه وان هستند با این تفاوت که آب شان تصفیه شده و یا معدنی است. اسپا اصطلاح آبگرم تصفیه شده را توصیف می کند، اما این درمان می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. استراحتگاه‌های آبگرم (اغلب فقط به عنوان اسپا نامیده می‌شوند) مکان‌هایی هستند که از آب چشمه‌های غنی از مواد معدنی، مانند چشمه‌های آب گرم طبیعی، برای جکوزی شفابخش و سایر درمان‌های بهداشتی استفاده می‌شود. استراحتگاه های اسپا در دنیای امروزی بسیار محبوب هستند، اما در آسیا و اروپا محبوب تر هستند.


تفاوت جکوزی و اسپا

جکوزی و اسپا بسیار مشابه هستند. جکوزی ها وان های آبگرم دارای تجهیزات و لوازم جانبی خاص هستند، اسپاها نیز اینگونه هستند و برای آب درمانی استفاده می شوند. درواقع می توان همه جکوزی ها را اسپا نامید و همه اسپاها را جکوزی نامید.
یکی از بزرگترین تفاوت های جکوزی و اسپا، در کاربرد آنهاست. اسپاها معمولاً سازه‌های مستقل یا درون زمینی هستند که علاوه بر درمان‌های آب درمانی، درمان‌های بهداشتی را نیز ارائه می‌کنند. جکوزی ها معمولاً با سیستم های لوله کشی و کنترل الکتریکی خود قابل حمل هستند.
وان های آبگرم قابل حمل در بالای زمین نصب می شوند، اما سایر آبگرم ها اساساً می توانند در یک عرشه یا کف فرو بروند. هتل ها و استراحتگاه ها ممکن است اسپاهای درون زمینی برای بازدیدکنندگان داشته باشند. اسپاها اغلب به یک استخر داخل زمین متصل می شوند، اغلب با یک نیمکت و چند جت در داخل .

کلام آخر

در این مقاله به بررسی تفاوت وان و جکوزی پرداختیم. وان، جکوزی و اسپا دارند وجه مشترک بسیاری دارند. اما در ایران این نوع محصولات با نام تجاری جکوزی، حوض آب چرخان و یا وان آبگرم چرخان شناخته می شوند. اما به طور کلی جکوزی ها حوضچه ها یا وان های آبگرم هستند. و افراد به منظور ماساژ دادن عضله های مختلف استفاده می کنند.

فروشگاه ورتا ارائه کننده انواع وان و جکوزی، لوازم و تجهیزات جانبی مورد نیاز است. برای مشاوره و انتخاب گزینه متناسب با بودجه و فضای مورد نظر، با شماره 4-88600662-021 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *